Populer Yazılarım

Tayland Gezilecek Yerler Ve Ulaşım – Pattaya Gece Hayatı – Phuket Gece Hayatı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere tayland’ a gittiğimde yaşadığım deneyimleri ve gezilecek öncelikli yerlerden bahsedeceğim.Bu yazımı tam anlamıyla okur ve notlarınızı alırsanız, emin olun çok iyi bir şekilde planlarınızı yaparak orada zamanlama problemi yaşamadan tatilinizi çok keyifli bir şekilde sürdürebilirsiniz.Aşağıda sizlere ulaşım hakkında bilgiler vereceğim ve aynı zamanda gezilecek yerleri sizlere sırasıyla açıklamalı bir şekilde sunacağım.

Ufak bir bilgi ;

Tayland asya bölgesinin turizm anlamında merkezi haline gelmiş ender ülkelerden biridir.Başkenti Bangkok’ un yüksek binalar, bir çok avm ler ve bunun gibi birçok lüks yerleşim yapılarının yükselişi ile beraber neredeyse tüm avrupa’ nın ve dünyanın tercih ettiği yerler listesine girmiştir.Bununla beraber çok konuşulan gece hayatına da gerçekten hakettiği turizm değerini alıyor diyebilirim.Tabiki gece hayatı deyince pattaya ve phuket’ i de unutmamak lazım, gerçekten yaşayabileceğiniz en iyi gece hayatı stilini buralarda bulabilirsiniz.Neyse bunları diğer yazılarımda okuyarak detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Evet, arkadaşlar Tayland/Bangkok ”Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı” havalimanına iniş yaptınız öncelikle cebinizde olan dolarları ihtiyacınız olan kadarını havalimanı içerisindeki döviz bürolarında bozdurun.Çünkü havalimanında ki komisyonlar fazla olduğundan gerisini dışarıda şehir içinde bozdurabilirsiniz.Neyse havalimanında işlerinizi hallettiniz sonrasında havalimanından çıktınız ;

Normal yerel taksiler ; Bunları tercih edebilirsiniz,

Neredeyse çoğu ülkede olduğu gibi bu ülkede de uber kullanımı mevcut arkadaşlar, uber ile de ulaşım sağlayabilirsiniz,

Busstop, yani havalimanı servis otobüslerini ufak miktarda para vererek kullanabilirsiniz,

Şehir içinde ekstra olarak Tuk Tuk dediğimiz yani mototaksi şeklinde ulaşım araçlarıda bulabilirsiniz,Tavsiye ederim sıcak havada çok güzel oluyor. 🙂

Ya da ben macera istiyorum diyorsanız, normal şahsi kişilerden rica edebilir ya da otostop çekerek yolculuk yapabilirsiniz.

 

Tayland Gezilecek Yerler

1 – Zümbüt Budha Tapınağı : Wat Phra Kaeo

Tayland haklı tarafında kutsal olarak sayılan bir mekandır.Bu heykelin 2000 yaşından daha büyük olduğu söylenmektedir.Yeşil zümrüt bir taşın üzerine oyulmuş meditasyon konumunda oturan budha heykeli 66cm boyundadır.Grand Palace yani Tayland kraliye sarayının içerisinde bulunmaktadır.

Tayland Gezilecek Yerler

 

2 – Tayland Kraliyet Sarayı : Grand Palace

Grand Palace, Tayland’ın başkenti Bangkok’un kalbinde yer alan kraliyet sarayı kompleksi. Saray resmi olarak 1782’den beri Siam Krallığı’na ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü Wat Phra Kaew tapınağı da Büyük Saray kompleksi içinde yer almaktadır.Bu sarayın 150 yıllık bir geçmişi vardır.Giriş ücreti ise 500 baht( 65 TL ) ‘ dir.Tayland Gezilecek Yerler - Grand Palace

 

3 – Chaing Rai

Tayland’ın en kuzeyinde yer alan Chiang Rai ve Laos komşuluk eder. Çok yoğun bir ticaret merkezi olan bu şehir aynı zamanda komşu ülkelerle kültürlerin de kesiştiği bir noktadır. Doğa ile bütünleşmiş taylandın gerçekten mükemmel ve gezilmesi güzel yerlerinden birisidir.Kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim.

Tayland Gezilecek Yerler - Chaing Rai

 

4 – Khao Sok National Park

Amazon dediğimiz yerdeki yağmur ormanlarını bilirsiniz.Khao Sok bu bildiğiniz amazon yağmur ormanlarından daha eski bir yağmur ormanı bölgesidir.Orman içerisinde çeşitli yürüyüşler yapabilir, farklı şelalelerle ve manzaralarla karşılaşıp tabiri caizse cennet diyebileceğinz çok güzel yerler bulabilirsiniz.Kalker tepeleriyle kaplı baraj gölünü görebilir ve dünyanın en büyük çiçeğiyle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Tayland Gezilecek Yerler - Khao Sok National Park

 

5 – Wat Pho ( Yatan Budha Tapınağı )

Bu ülkeye gittiğinizde görebileceğiniz en büyük tapınak olan Yatan Budha Tapınağı( Wat Pho ) 15 metre yüksekliğinde ve 46 metre uzunluğundadır.Bangkok’ un en eski tapınağıdır ve bangkok başkent olmadan önce inşa edilmiştir.Budha’ nın nirvanaya ulaştığı anı simgeliyor.Aynı zamanda meşhur Tai masajının ilk ortaya çıktığı yer Wat Pho’ dur.İçeriye girdiğinizde büyük bir yatan budha heykeli ile karşı karşıya kalacaksınız.Ve bu tapınakta dahil olmak üzere tayland içerisindeki çoğu tapınaklarda sessiz ve kurallara uygun bir şekilde gezinizi yapabilirisiniz. yolhikayelerim.com - Yatan Budha Heykeli

 

6 – Chiang Mai

Chiang Mai, diğer isimleriyle “Chiengmai” veya “Chiangmai” anılmaktadır.Kuzey Tayland’ın en büyük kentidir. Tayland’ın en önemli kültürel merkezlerinden biri olan şehir, Chiang Mai Eyaleti’nin başkentidir.Bu şehrin denizi olmamasına rağmen doğasıyla kendini ön plana çıkarmış ve aynı zamanda turistlerinde uğraş yeri haline gelmiştir.Bu bölgede çoğunluklu olarak budistler yaşadığı için kutsal değerlerinden dolayı gittiğinizde çok farklı doğallık ve sadelik hissine kapılabilirsiniz.

yolhikayelerim.com - Chaing Mai

7 – Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları, Güney Tayland’da Andaman Denizi ve Phuket arasında bulunan takımadalardır. Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee isimlerindeki adalar Krabi vilayetine bağlıdırlar. Ko Phi Phi Don daha büyük olan ve yerleşime açık adadır.

yolhikayelerim.com - Phi Phi Adaları

 

8 – Bangkok ( Tayland Başkent Şehri )

Türkiye’ den ya da herhangi bir ülkeden uçuş yaptıktan sonra, tayland’ un başkenti bangkok’ a iniş yapıyorsunuz.Tayland’ ın en büyük şehri, her ne kadar çok fazla yapılaşma olsa da yeşillik alanlara da yer verdiklerini görebilirsiniz.Yoğun ve insan kalabalığının olduğu bir yer ama aynı zamanda gezilecek bir çok yeride vardır.Büyük yapıda olan binalarının aksine tapınakları, sarayları, müzeleri, ucuz alışveriş yapabileceğiniz yerler ve avmler mevcuttur.Aynı zamanda gece hayatını da unutmamak lazım.Phuket ve pattaya gece hayatı ile birlikte başkent bangkok’ da gece hayatı konusunda oldukça potansiyeli yüksek turist çekmektedir.

yolhikayelerim.com - Bangkok

9 – Phuket

Tayland’ ın diğer şehirlerinden biri olan Phuket adası gerçekten doğasıyla, yaşanabilirliğiyle, gece hayatıyla masajlarıyla çok yoğun doğal geziler çeşitli su sporları ve müthiş gece hayatıyla çok iyi bir tatil geçirebileceğinizden emin olun.Ve o kadar ucuz bir ülke ki bu tayland her istediğinizi her şehirde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Phuket gece hayatını merak ediyorsanız, linke tıklayıp sayfaya gidebilirsiniz.

yolhikayelerim.com - Phuket Adası

10 – Pattaya ( Buraya mutlaka gitmenizi öneririm )

Pattaya şehri, bangkok’ a yaklaşık 1.5-2 saat uzaklıkta bir şehirdir.Bu arada ben genelde şehir içi tuk tuk, şehirler arası ise uber kullandım.Pattaya doğal yeşil alanlarıyla güzel beachleriyle gerçekten iyi bir tatil yapacağınız sahil şehirlerinden biridir.Çoğu su sporlarını, doğa içindeki gezilerini ve tabiki en iyi olan pattaya gece hayatını kesinlikle görmenizi ve kendine özgü masajlarını en uygun fiyatlara orada yaptırabilirsiniz. Bunlarla ilgili merak ettiğiniz alkol fiyatları, kadın fiyatları, club tavsiyeleri için pattaya gece hayatı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

yolhikayelerim.com - Pattaya gece hayatı

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar, sosyal medya hesaplarımı aşağıdan ve yandaki butonlardan takip ederseniz çok mutlu olurum.Ayrıca yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. 🙂

 

Facebook    Instagram    Google    Twitter