Fas ( Morocco )

Fas Gezilecek Yerler – Fas Gezi Rehberi

KAZABLANKA


Fas Tatili için Kazablanka şehri, gizemli tarihiyle, kültürüyle, doğası ve mimarisiyle deniz sörfleriyle de ünlü bir şehirdir. Asi ve dalgalı bir suyunun olmasıyla birlikte bu bölgede sörf ve deniz sporları çok gelişmiş ve her zaman halkı açısından merak içerisinde yapılan bir spor haline gelmiştir. Ülkenin en kalabalık şehri olan kazablanka, aynı zamanda önemli ticaret merkezlerinden biridir. Ülkenin en önemli mimari yapısı ve afrika bölgesinin en büyük camiilerinden biri olan Hasan II Camii Kazablanca şehrinde yer almaktadır. ( Bu şehre gelirseniz, kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesi diyebilirim. ) Bu camii nin nasıl yapıldığıyla ilgili merak ettiğiniz gerçek olan hikayeyi ” Hassan II Camii ” linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

RABAT

Fas ülkesinin başkenti olan Rabat, Kazablanca’ dan sonra gelen ikinci büyük şehirdir. Aynı zamanda Fas kralı bu şehirde yaşar ve siyasi şehir diyebileceğimiz nitelikte bir yerdir. Türkiye’ nin Ankarası gibi düşünebilirsiniz. Kral burada yaşadığı için çok fazla sayıda polis, aşırı düzenli ve temiz bir şehirle karşı karşıya kalıyorsunuz. Güvenli bir şekilde gezebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Burada görebileceğiniz önemli iki yer olarak, Kasbah Of The Udayas ve Hasan Tower olabilir.
Rabat

MARAKEŞ

Fas Tatili için Marakeş şehri, bölgeye özgür kırmızı taşlardan binalar yapıldığı için ” Kırmızı Şehir ” adını almıştır. Marakeş şehri ülkenin 3. büyük şehri olmasıyla birlikte bir çok görülecek yerleri, hoşunuza gidecek gece hayatı, canlı ve keyifli olan şehriyle birlikte sizlere gerçek anlamda keyif verecek bir yaşam alanları mevcut. Tarihi bölgeleri şehir içinde tur satın alarak yaptım. Aynı zamanda gece hayatıyla ilgilide bir çok güzel eğlenceli mekanını keşfettim ve geceleri kaliteli bir şekilde eğlenip, gündüzleri ise kültür seyahatinize devam edebileceğiniz nadir şehirlerden bir tanesidir.

FES

Fes, Fas’ın Fès-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin Kazablanka ve Rabat’ dan sonra gelen üçüncü büyük şehridir.Geçmişte Fas Sultanlığı’na başkentlik yapmış kentlerden de biridir. Fas ‘ ın her şehrinin ayrı bir kültürel mirasının olmasıyla birlikte Fes şehrininde kültürel açıdan bir çok değerinin olması, bir çok turisti de bu bölgeye çekmesini sağlamıştır. Fes şehrine türkiye’ den ulaşım ise, kazablanka şehrine direk uçuş ile oradan ister Rabat’ a geçip otobüsle gidebilirsiniz, isterseniz de Fes’ e direk kiralayacağınız bir araçla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fas şehrinin genel olarak bütün bölgeleri yaz aylarında çok fazla sıcak olduğu için, bu şehirde de bunaltıcı sıcaklarla karşılaşa bilirsiniz. Daha çok mart,nisan ve mayıs aylarında tercih edebilirsiniz. Konaklama için ise, Ortalama 3 yıldızlı otellerin fiyatı 280₺(Türk Lirası), 5 yıldızlı otellerin fiyatı ise, 590₺(Türk Lirası)’ dır.
Fes Şehri Başlıca Gezilecek Yerler ; Ebu İnaniye Medresesi, Al-Attarine Madrasa, Bab Bou Jeloud, Funduq al-Najjariyyin, Borj Nord
Fes şehri tarihi

CHEFCHAOUEN ( Şafşavan ) – Mavi Şehir

Şafşavan ya da Fransızcalaştırılmış transliterasyonuyla Chefchaouen Fas’ın kuzeybatısında yer alan küçük bir şehirdir. Aynı adlı ilin merkez kenti konumundaki Şafşavan, mavi boyalı evleriyle adını duyurmuştur. Eğer Fas Tatili düşünüyorsanız, bu şehri mutlaka görmenizi isterim. Tamamen kendi halkının el emeğiyle ortaya çıkmış masmavi tertemiz küçük bir şehirdir. Fas tatili yaptığım zamanlarda 1.5 aylık tatil dönemimin 4 gününü bu şehirde geçirdim. İnsanları çok geç saatlere kadar dışarıdalar ve hiç kimse evlerine girmiyor. Bu şehri çok merak ediyordum ve çok beğendim. Mutlaka tavsiye ediyorum.
Chefchaouen başlıca gezilecek yerler ; Ras El Ma, La Botica De La Abuela De Aladdin, Błękitne miasto, Bab EL Ain, Kasbah

MEKNES

Meknes, Fas’taki İmparatorluk şehirlerinden birisidir ve Orta Fas’ın kuzeyinde yer alan Meknes, krallık içinde yer alan şehirler arasında, nüfusa göre altıncı en büyük kenttir. Meknes’ in diğer şehirlere göre, daha canlı ve ilgi çekici bir tarihi vardır. Bu bölgede daha önceden yaşamış uygarlıkların tarihi bir çok kalıntısı hala vardır. Meknes tarihi kenti UNESCO Dünya mirası tarafından korumaya alınmıştır. Meknes şehri, Kazanblanka, Rabat, Tanca ve Tétouan şehirlerine komşu olduğu için fas ülkesinin kalbide diyebiliriz. Dediğim gibi merkezde kalan bir şehir olduğu için, bu şehirden bir çok şehre tren ve otobüsler ile rahatça ulaşım sağlayabiliyorsunuz.
Meknes’ te başlıca gezilecek yerler; Mausoleum of Moulay Ismail, Bab Mansour Laleuj, Bou Inania Madrasa, Dar Jamai Museum, Lahdim Square
Meknes Fas

TANCA

Tanca, Fas’ın kuzeyinde 669.685 nüfuslu bir şehir. Kuzeybatı Afrika’da, Cebelitarık kıyısında yer alır. Tanca Eyaletinin merkezidir. Tanca, doğusundaki Akdeniz’i batısındaki Atlas Okyanusu ile buluşturmaktadır. 1940’ta Hendaye’de Hitler’le anlaşma yapan Francisco Franco tarafından II. Dünya Savaşı sırasında işgal edilmiştir. Savaşta Almanlar gerilemeye başlayınca Francisco Franco, müttefiklere yaklaşmak için Tanca’dan geri çekilmiştir. Fas’ın bağımsızlığını kazandığı 1956 yılına kadar Tanca, stratejik konumu ve liman oluşu nedeniyle uyuşturucu, kaçakçılık ve casusluk trafiğinin kavşağı denilebilecek bir yerdi. Şimdi ise şehir, yasa dışı aktiviteleriyle değil, turistik özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Kralın saraylarından bir taneside bu şehirdedir. Cape Spartel bölgesine geldiğinizde temizliğin ve güvenliğin arttığını görüyorsunuz. Kralın saraylarından bir tanesinin bile orada olması inanılmaz bir temizlik farkını ortaya koyuyor.
Tanca başlıca gezilecek yerler ; Caves of Hercules, Cape Spartel, American Legation, Tangier, Dar el Makhzen, Grand Socco
Bu bölgeleri ve diğer yerleri Tanca şehrinin belediyesinin sağlamış olduğu tur otobüsleri ile de sırasıyla gezip rahatça seyahat edebilirsiniz.

TETOUAN

Tetuan, Fas’ın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Berberice bir kelime olan Tetuan, kelime anlamıyla “gözler” ve mecazi anlamda “su gözü” anlamına gelmektedir. Tetuan, Fas’ın Akdeniz’deki iki önemli limanı arasında yer almaktadır.

Tetouan başlıca gezilecek yerler ; Ethnographic Museum, La Paloma Blanca, Green Olive Arts, Paloma Blanca, Kasbah Tetouan, Centro de Arte Moderno de Tetuan

AGADİR

Agadir şehri, atlantik okyanusu kıyısında yer alan bir şehirdir.  Souss-Massa-Draâ bölgesinin başkentidir.  Fas ülkesinin diğer şehirlerinden farklı olarak liman kenti olarak bilindiğinden hem ticari hemde turistik açıdan çok kalabalık bir şehirdir. Agadir bölgesinin çok geniş ve temiz bir marinası olduğu için bir çok turistik ilgisini çekmektedir. Gerçektende bu ülkede gittiğim diğer şehirlerden farklı olarak daha çok bir tatil bölgesi gibi düşünebiliriz. Çok geniş ve uzun kumsalı, hemen arkasında sıralı şekilde cafe, restaurantlar ve clubler görebiliyorsunuz. bu sahilin arka caddesine gittiğinizde ise kalite seviyesi yüksek iyi clubleri sırasıyla görebiliyorsunuz. Ben o bölgenin müziklerini sevdiğim için, clubde çalan müzikler gerçektende benim keyfimi yerine getiriyordu.Alkol fiyatları uygun, aynı zamanda club içerisinde nargile de vardı. Ben nargileyi gerçektende sevdiğim için çok keyif aldım. Marakeş ve Kazablanka’ da yaşadığım gece hayatı deneyimlerinden sonra Agadir şehri’ nin gece hayatınıda çok beğendiğimi söyleyebilirim. Kesinlikle tavsiye ederim.
Agadir morocco

OUARZAZATE

Varzazat; Fas’ın güneyinde, Yüksek Atlas Dağları’nın doğusunda bir şehirdir. Varzazat’ın güneyinde Sahra Çölü başlar. Şehir aynı zamanda Fas film endüstrisinin merkezi olduğu gibi, çöl temalı pek çok yabancı film de burada çekilmiştir. Şehrin yakın çevresi Berberilerin kurduğu pek çok kasbah ile çevrilidir. Bu şehirde bulunan hollywood stüdyoları yani, Atlas stüdyoları bir çok filme ev sahipliğide yapmıştır. Gladyatör, Babel ve Prince Of Percia bu filmlerden bazılarıdır.
Tanca başlıca gezilecek yerler ; Kasbah of Tifoultoute, Cinema Studio Atlas, Taourirt Kasbah, Cinema Museum, Kart Aventure, CLA Studios, Morocco Planet – LLC Experts Private Tours, CLA Studios

MERZOUGA

İngilizceden çevrilmiştir-Merzouga, güneydoğu Fas’ta, Rissani’nin yaklaşık 35 km güneydoğusunda, Erfoud’dan 55 km, Cezayir sınırından yaklaşık 50 km uzaklıkta küçük bir köydür. Köy bir erg olan Erg Chebbi’ye yakınlığı ile bilinir ve bu nedenle Fas’ı ziyaret eden pek çok turistin güzergahlarının bir parçasıdır. Birkaç şehirle birlikte bu köye de fas şehrinde iken aldığım tur paketiyle gittiğim için gayet planlı bir şekilde hareket ettik. Merzouga bölgesine geldiğimizde kasbahlara yerleşim duşumuzu alıp ardından develerle Cezayir sınırına yakın bölgelere kurulmuş cadırlara doğru yol aldık, o bölgeye geldikten sonra çadırlarda yemeklerimizi yiyip, sonrasında müzikli ve moroccon çaylarıyla eğlenceli vakit geçirdik. Ardından gece off-road için pickup tipi araçlara binip eğlenceli ve hafif adrenalin dolu vakitler geçirdik. Sonrasında çadırlarımızın olduğu bölgeye gelip kimi arkadaşlarımız uyudu ama ben ve benimle birlikte olan bir kaç arkadaşımla birlikte sessiz sahra çölünde gökyüzünü seyretmeyi tercih ettik. Sonrasında ise, Sabah güneş doğmadan çöl tepelerinin en yüksek bölgesine çıkıp güneşin doğuşunu seyrettik. Yani anlat anlat bitereceğim birşey değil öyle söylim. Keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, sahra çölünü görmenizi ve orada kalıp keyifli vakit geçirmenizi tavsiye ederim.

” Fas Gezilecek Yerler – Fas Gezi Rehberi ” adlı yazımı okuyup beğendiyseniz, aşağıdaki butonlardan sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki ve yan taraftaki butonları tıklayarak sosyal medya hesaplarımı takip edebilir ve bana desteklerinizi sağlayabilirsiniz. Umarım keyif almışsınızdır. Keyifli ve güvenli yolculuk yapmanız dileğiyle…

Facebook    Instagram    Google   Twitter