Haberler

Hawaii’ de Lavlar Santrale Ulaştı ! – Dünya

ABD’ nin Hawaii eyaletinde uzun süre önce Kilauea yanardağ’ ının aktif olması nedeniyle bütün hayatı alt üst etmişti. Bununla birlikte çoğu yerleşim yerleri boşaltıldı. Bununla birlikte Kilauea yanardağ’ ından akan lavlar jeotermal elektrik santraline ulaştı.

Kilauea Yanardağı - Hawaii

Kilauea Yanardağı’nın 3 Mayıs’ta faaliyete geçmesinin ardından kapatılan Puna Jeotermal Santrali’ne ulaşan lavlar nedeniyle kuyular işçiler tarafından soğuk suyla doldurularak kapatıldı. Bütün hayatı etkileyen bu durum gerçekten insanlara zor anlar yaşatıyor. Santraldaki yanıcı maddeler işçiler tarafından başka yere taşındı.

Hawaii - Yolhikayelerim.com

Hawaii Sivil Savunma Ajansının açıklamasında, şu an için santralle ilgili herhangi tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi. Açıklamada, santraldeki durumun yakından takip edildiği vurgulandı. Hawaii’de mayıs başında faaliyete geçen Kilauea Yanardağı’ndan püsküren lav, taş ve zehirli gaz nedeniyle bölgeden bin 700’den fazla kişi güvenli yerlere taşınmıştı. Dünyanın en aktif volkanlarından biri olan Kilauea Yanardağı’nda 1983 yılından bu yana patlamalar görülüyor.

yolhikayelerim.com - Hawaii

www.yolhikayelerim.com

Hawai - ABD

Kaynak : ( NTV )

 

Facebook    Instagram    Google    Twitter