Amerikada Yaşamak

Amerika’ ya Nasıl Gidilir ?

Amerika’ ya gitmek veya orada yaşamak önce bir karar alma ve cesaret etme meselesidir. Süreç biraz sürebilir fakat karar verdikten ve sürece başladıktan sonrası kendiliğinden gelir. Üzerinize düşen öncelikli görev ne için Amerika’ya gitmek istediğinizi belirlemek. Çünkü bütün vize işlemleri bu kararınıza göre şekillenecektir. Eğitim için gitmek ile turist olarak veya yatırım yapmak için gitmenin yolları ve vize işlemleri değişkenlik gösterir. Bugünkü yazımda sizlere turist vizesi ile alakalı süreci anlatacağım.
Amerika Turist Vizesi

AMERİKA VİZESİ HAKKINDA

Amerika‘ ya gitme sebebinize karar verdikkten sonra vize işlemlerine başlayabilirsiniz. Öncelikle bir pasaport çıkartmanız lazım. Tercihen 10 yıllık olursa çok iyi olur, yada en azından 5 yıllıktan az süreli olmamasına özen gösterin. Daha sonra, Amerikan konsolosluğu sitesinden DS-160 formunu doldurmanız gerek.

Bu forma Amerika DS-160 linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Form bütünüyle İngilizcedir dolayısıyla ya İngilizce bilmeniz lazım ya da İngilizce bilen biri ile birlikte doldurmanızda fayda var. Daha sonra vize için ödeme yapmak ve konsoloslukta görüşme yapmak için randevu almak için aşağıda belirttiğim ikinci siteden randevu talep etmeniz gerekir. Amerika vize ücreti 160 dolardır, ve vize için iki şekilde ödeme yapabilirsiniz ya kredi kartı ile yada sitede AK Bank’tan nakit ödeme yapıp makbuzu ile randevu alabilirsiniz.

Amerika turist vizesi için pek bir detaya gerek yok nereye gitmek istediğinizi ve ne için gitmek istediğinizi belirttiğiniz taktirde koşulları sağlamış olursunuz. Örneğin, New York’a gezmeye gitmek istiyorum gibi. Daha sonra gerekli dosyaları toplamanız lazım. Gerekli dosyaları aşağıda ki üçüncü linkte paylaştım. Burada önemli olan sizin bir göçmen olarak oraya
yaşamaya gitmeye çalışıyor gibi görünmemek. Oraya tatil için gideceğim tatilimi yapıp döneceğim profili çizmeniz gereklidir.
Amerika ya Nasıl gidilir

Bunun için tavsiye edilen en az altı ay sigortalı şekilde bir yerde çalışıyor gözükmeniz, gelirinizin tatilinizi karşılıyor olması. Tabi bu altı ay tavsiye edilen süre. Altı aydan az ise başvuru yapamazsınız anlamına gelmiyor. Sadece altı aydan fazla çalışıyor gözükmeniz vize alma şansınızı arttırır. Maaşınızdan hariç geliriniz varsa onu da göstermenizde yarar var. Bunun dışında kendi işinizi yapıyor olmanız, bakmanız gereken bir ailenizin olması sizi kendi ülkenizde yaşamaya bağlayan, mecbur kılan (gibi görünen) sebepler, her zaman şansınızı arttırır.

ÖĞRENCİ VİZESİ HAKKINDA

Öğrenci vizesi ise biraz farklı. Öncelikle orada dil eğitimi almak , okumak için gidiyor olmanız lazım ki, orada ki bir okula başvuru yapmanız ve kabul almanız gerekir. Daha sonra dil okuluna gidiyorsanız kaç aylık gidecekseniz parasını ödemeniz lazım ve daha sonra turist vizesinde ki gibi DS 160 formunu doldurmanız ve randevu almanız gerekli. Aynı turist vizesinde olduğu gibi sizi buraya bağlayan sebepler olduğunu, eğitiminizi aldıktan sonra yurda dönüp burada iş bulup yaşamaya devam edeceksiniz gibi bir profil çizmeniz çok önemlidir.

PEKİ NASIL OKUL BULMALIYIM VE NASIL BAŞVURU YAPMALIYIM ?

İngilizce dil eğitimi mi almak istiyorsunuz? Yoksa benim yeterli İngilizcem var. TOEFL veya IELTS sınavlarından yeterli puan aldım. Direk üniversiteye başvuru yapmak istiyorum mu diyorsunuz? İngilizce dil okuluna başvuru yapmak istiyorsanız, bu süreç nispeten daha kolay. Gitmek istediğiniz şehirde bütçenize uygun dil okulunu buluyorsunuz e-mail yazıyorsunuz ve kayıt olmak istediğinizi belirtiyorsunuz sizden pasaport, banka mektubu (hesabınızda yeterli para olduğuna dair mektup), ve en önemlisi okul ücretini gönderiyorsunuz sizi kayıt yapıyorlar. Bu kabul belgenizi de vize başvuru belgelerinizin arasına koyuyorsunuz.
Amerika Turist vizesi hakkında

Unutmayın, bütün bu kriterleri yerine getirseniz dahi, vize alacağınızı size kimse garanti edemez. Amerikan vize alma şekli Avrupa’dan ve diğer ülkelerden farklı olarak yüz yüze yaptığınız görüşmeye dayalı olduğundan, tamamen vize görüşmesi sırasında sizin ve görüşmeyi yaptığını konsolosluk memurunun tutumuna ve sizinle ilgili edindiği intibaya göre değişir. Bazen götürdüğünüz hiçbir dosyaya bakmadan birkaç soru sorar ve birkaç saniye
içinde kabul verir. Bazen yine hiçbir dosyaya bakmaz birkaç soru sorar ve birkaç saniye içinde red verir. Veya dosyalarınızı inceler ikna edici bulur kabul verir ya da dosyalarınızı inceler ikna edici bulmaz red verir. Amerikan vizesinin Avrupa’ nın aksine belli bir standardı yoktur. Bu da bilmeniz gereken bir anektod olduğunu söyleyebilirim.

Üniversite başvuruları ve kabul alma, dil okuluna kıyasla biraz daha meşakkatli olduğundan, Amerika’ da üniversiteye gitmek konulu ayrıca bir yazı ele almak istiyorum. En kısa zamanda yeni yazımı sizlere sunmuş olacağım. Şansınız bol olsun. 🙂

Vize basvurusu için gerekli belgeleri ” Amerika Vize İşlemleri – Evraklar ” linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.